Pretože sa koronavírus šíri po celej krajine, spoločnosti žiadajú zamestnancov, aby pracovali na diaľku a pomohli im tak zvládnuť túto neľahkú situáciu. Mnoho ľudí sa ocitlo v práci v novej kancelárie: v ich domove. Spočiatku sa práca z domova môže zdať ako sen: bez dochádzky, bez rušivých spolupracovníkov, bez kontrolovaných prestávok…
Ale čo potom, čo sa prvotné nadšenie vytratí? Môžete byť osamelý. Váš domov vám môže zrazu pripadať oveľa menší. A váš pracovný deň zdanlivo nemusí mať koniec. Psychologický dopad osamotenia je možno najvýznamejší problém pre homeoffice.
Tu je niekoľko tipov, ako zostať v dobrej psychickej pohode aj pri práci z domova:
1. Dajte si pauzu
Buďme úprimní: Nepracujete osem hodín vkuse ani keď ste v kancelárií. Existujú prestávky na kávu, prechádzky na obed a rozhovory so spolupracovníkmi, ktoré vám poskytujú určitú úľavu od práce. To, že pracujete z domu, neznamená, že nemáte nárok na rovnaký oddych. Bude trvať trochu času, kým sa dostanete do svojej rutiny z iného prostredia. Ak pracujete ako administratívny pracovník a zvykli ste si sem tam odskočiť od svojho stola ku konferenčnému stolu v zasadacej miestnosti, robte to aj teraz, neobmedzujte sa na jedno miesto vo vašom dome. Dbajte však nato, kde sa rozhodnete pracovať a uistite sa, že prostredie zodpovedá typu práce, ktorú robíte. Nájdite si pokojné miesto, keď potrebujete hlboko rozmýšlať. Sedenie vonku na vašej terase môže pomôcť pre reakcie na e-maily a ďalšie jednoduchšie úlohy.
Nezabudnite nechať niektoré miesta ako „zóny bez práce“.
Mali by ste si v domácnosti zachovať niektoré priestory, v ktorých nikdy nebudete pracovať. Bude veľmi ťažké relaxovať, keď začnete spájať všetky priestory s prácou.
2. Počítajte s časom na cestovanie
Významným prínosom práce z domu je absencia dochádzania. To však neznamená, že by váš pracovný deň mal začať skôr. Využite čas vyhradený na presun do práce, na cvičenie alebo rodinný čas, a stanovte si veľmi jasné hranice. Práca z domu neznamená, že pracujete viac hodín.
Buďte korektný ku svojím nadriadeným a spolupracovníkom s vašim rozvrhom a držte sa ho. A keď skončí váš pracovný deň, odložte si svoje pracovné vybavenie a prezlečte sa do iného oblečenia. Tým si pomôžete signalizovať presun do osobného času.
Poproste o zhovievavosť aj ostatných členov vašej domácnosti, ktorí by mohli vyžadovať vašu pozornosť počas pracovného dňa.
To môže byť obzvlášť náročné, ak máte doma deti. Pokúste si vytvoriť svoj harmonogram pre deň a rozdeľte si osobný a pracovný čas .
3. Ukážte sa
Ak je to možné, použite videohovor, aby ste si vytvorili viac interakcií a vyhli sa tak pocitom osamelosti. Sociálna interakcia sa môže odohrávať aj z domu – len musíte byť aktívnejší. So svojím tímom alebo šéfom si nastavte pravidelné vyhodnocovanie, ktoré vám umožní diskutovať postup, ale tiež prediskutovať prípadné problémy a nápady. Počas stretnutí používajte FaceTime, Zoom a ďalšie video nástroje alebo len chatujte so spolupracovníkmi, aby ste predišli pocitu izolácie. Využívajte napríklad dva komunikačné kanály – jeden formálnejší pre diskusie o tom, na čom pracujete a druhý neformálny, pre osobné správy a vtipné obrázky.